„Vyras ir moteris – skirtingumo žavesys“

VYRAS IR MOTERIS – SKIRTINGUMO ŽAVESYS

Vyrai ir moterys skirtingi. Nors nė vienas neabejoja šio teiginio teisingumu, tačiau neretai pamirštama, kad skiriasi ne tik išvaizda, biologiniai ir kultūriniai vaidmenys, bet ir psichologiniai ypatumai bei elgesys. 

 

Vakarų Europoje pradėjus plisti lyčių lygybės idėjoms, atsirado teigiančių, kad esminių psichologinių skirtumų tarp vyrų ir moterų nėra, o elgesio skirtumai atsiranda nevienodai auklėjant berniukus ir mergaites. Tačiau nauji neurofiziologiniai ir neuropsichologiniai tyrimai patvirtina, kad vieni nuo kitų skiriamės daug daugiau nei vien tik išvaizda ir lyčių vaidmenimis. Todėl mergaitės žaisdamos vis tiek sūpuos, rengs, auklės lėles ir žais „namus“, o berniukai rungtyniaus vienas su kitu, rengs kovas ir ardys žaislus. Atitinkamai mergaičių draugystės prasideda išsipasakojus viena kitai savo paslaptis, o berniukų – peštynėmis. Taigi vaizdingi posakiai apie vyrus medžiotojus ir sargus bei moteris augalų rinkėjas ir namų saugotojas tiksliai nusako pagrindinius lyčių skirtumus. 

Kartais, kai kalbama apie vyro ir moters skirtumus, užmirštama, kad kalbama apibendrintai, turint omeny „statistiškai vidutinį“ savo lyties atstovą, o ne konkretų vyrą ar konkrečią moterį. Todėl kiekvienas vyras yra vienintelis ir nepakartojamas, o kiekviena moteris – išskirtinė. 

Skirtumai, skirtumai…

Pabandykite iš pateiktų situacijų atspėti, kaip dažniau elgiasi vyrai, o kaip – moterys. 

* Pora atidaro šokoladinių saldainių dėžutę. Vienas iš jų paima nesirinkdamas arčiausiai esantį saldainį ir iškart pradeda valgyti. Kitas ilgokai renkasi ir paėmęs saldainį atsargiai prakanda ragaudamas įdarą. Kaip saldainius valgo dauguma vyrų ir moterų?

Moterys labiau nei vyrai atkreipia dėmesį ir įvertina smulkmenas. Be to, moterų skonio ir uoslės receptoriai jautresni.

 

* Vyras ir moteris važiuoja automobiliu. Signalinė lemputė ima mirksėti, rodydama, kad baigiasi kuras. Vienas nori sustoti artimiausioje degalinėje, tačiau antras nekreipia į tai dėmesio ir siūlo važiuoti iki kitos degalinės, nes ten yra įpratęs piltis degalus. Kuris labiau linkęs rizikuoti?

Buvo atliktas tyrimas, kad vyrai pildo automobilio kuro atsargas, kai bakas yra beveik tuščias, o moterys net nelaukia kuro daviklio signalo. Žinoma, kad vyrai labiau linkę rizikuoti, todėl dažniau renkasi įvairias ekstremalias sporto šakas, labiau mėgsta aktyviai leisti laisvalaikį. Taip pat nustatyta, kad vyrai dažniau sportuoja norėdami atsikratyti vidinės įtampos, įvertinti savo galimybes ir parungtyniauti vienas su kitu, o moterys norėdamos išlaikyti gražią išvaizdą.

 

* Per vakarėlį vienas iš svečių pradeda kalbą apie tai, kad dabar žmonės nebesidomi kosmoso tyrinėjimais taip aktyviai kaip prieš 50 metų. Šeimininkas pritaria ir prisimena skaitęs sociologinio tyrimo rezultatus, patvirtinančius šią hipotezę. Tačiau kitas svečias pasisako netikįs visais tais tyrimais, tačiau pats mielai skristų į Mėnulį. Kokios lyties atstovas taip samprotauja?

Moterys labiau mėgsta kalbėti bendromis temomis ir remtis asmenine patirtimi, savo svarstymais ir nuojautomis nei moksliniais metodais. Jos pradeda pokalbį siekdamos tarpusavio supratimo, atjautos, norėdamos, kad užsimegztų ryšys ir išryškėtų bendrumas. Vyrai labiau mėgsta konkrečias pokalbių temas. Jie kalbasi norėdami gauti ar suteikti informaciją, ir dažnai net nesąmoningai norėdami išsiaiškinti, kuris iš jų yra viršesnis.

 

* Pora vakarieniauja restorane. Vienas iš jų siūlo užsisakyti neragautą naują patiekalą, o kitas užsisako tai, ką ir įprastai? Kuris labiau mėgsta išbandyti  naujus skonius?

Moterys smalsesnės, labiau domisi naujovėmis, todėl kasdienio vartojimo prekių reklama, įvairūs nuolaidų pasiūlymai yra skirti būtent joms. 

 

* Pora, atvykusi į nepažįstamą miestą, pasiklysta ir negali rasti viešbučio, kuriame apsistojo. Vienas iš jų siūlo pasiteirauti praeivių, tačiau kitas tikina, kad jie jau „kažkur netoli“ ir patys susiras. Kuris nelinkęs prašyti pagalbos?

Vyrai nelinkę prisipažinti pasiklydę. Jie noriai suteikia pagalbą, tačiau patys ko nors prašydami nesąmoningai jaučiasi silpnesni. Juose tarsi prabunda pirmykštis medžiotojas, nenorintis pripažinti, kad nesugeba orientuotis svetimoje girioje. Moterų savivertė nesumažėja, jei prireikus pagalbos jos kreipiasi į kitus žmones. Gal todėl jos yra dažnesnės psichologų klientės?

 

* Vyras ir moteris grįždami iš vakarėlio kalbasi apie ten sutiktus žmones. Vienas iš jų sako: „Ar matei, kaip Vytas žvilgčiojo į Astą. Matyt, jų su Ramune santykiai nėra geri. Ramunės akys nebespindi, o dar ta gėlėta suknelė ir lakiniai bateliai jai visai netiko.“ Antras: „Mmm.. Nepastebėjau… Bet Vytas sakė, kad jie ruošiasi su Ramune atostogų, tai nusipirko naują navigacinę įrangą automobiliui. Sutarėm, kad apžiūrėsiu kurią dieną. Gal ir mums reikėtų įsigyti?“ 

Nesunkiai supratote, kad moterys labiau domisi santykiais tarp žmonių ir pastebi daugiau smulkių detalių, iš kurių sugeba padaryti savo išvadas.  Jų mąstymas labiau intuityvus ir visuminis. Moterys ne tik geriau supranta savo jausmus, joms ypač svarbūs aplinkinių žmonių jausmai bei santykis su jais. Vyrams būdingas „linijinis“ analitinis mąstymas ir nuosekliai pagal loginę minčių seką daromi apibendrinimai. 

 

* Vyras ir moteris nusprendžia atnaujinti savo garderobą ir išsiruošia į parduotuves. Vienas iš jų tik užėjęs į parduotuvę apsidairo ir sugavęs pardavėjos–konsultantės žvilgsnį iškart patraukia jos link ir tiksliai pasako, kokio modelio ir spalvos drabužio ieško.  Kitas – atidžiai ir ilgokai apžiūrinėja, o į pardavėjos klausimą, ar reikia padėti, atsako, kad dar nenusprendė, ką pirkti. Kas labiau linkęs abejoti?

Vyrai ateidami į parduotuvę jau žino, ką nori įsigyti ir negaišta laiko ieškodami. Moterys į parduotuves eina turėdamos įvairiausių tikslų, pavyzdžiui, pailsėti ir atsipalaiduoti, prasiblaškyti nuo rūpesčių, pasidomėti mados tendencijomis. Joms visuomet ko nors reikia ir jos visuomet kažko norėtų, todėl pirkimas vyksta vadovaujantis taisykle – kai pamatysiu, žinosiu.

 

* Pora varto buitinės technikos katalogą, ieškodami naujos skalbimo mašinos ir šaldytuvo. Vienas iš jų atidžiai nagrinėja techninius prietaisų duomenis ir gilinasi į naujausius patobulinimus. Kitas mieliau įsigytų panašų į anksčiau turėtą, lengvai naudojamą, nors ir senesnio modelio prietaisą. Kuris labiau domisi technikos naujovėmis?

Vyrai labiau domisi technika. Juos žavi galimybė suprasti, kaip tai padaryta, kaip veikia. Todėl berniukai  mieliau renkasi įvairius loginius žaidimus, konstruktorius, modelių maketus.

 

* Vyras ir moteris kine žiūri melodramą. Kuris iš jų stipriau išgyvena sentimentalias scenas?

Žinoma, kad nėra didesnių emocinių reakcijų skirtumų tarp lyčių. Tiek vyrų, tiek moterų jausmų intensyvumas priklauso nuo individualių asmens ypatumų, tik jie skirtingai tai išreiškia. Taip pat manoma, kad moterys sugeba subtiliau suvokti jausmų skirtumus, geriau supranta, kokie jausmai jas valdo ir moka tiksliau juos įvardyti. Šiuos skirtumus paaiškina ir anatominiai smegenų sandaros ypatumai. Tiriant vyro ir moters kairiojo ir dešiniojo pusrutulių nervines jungtis, buvo nustatyta, kad moters smegenys turi daug daugiau jungčių negu vyro. Žinoma, kad dešinysis pusrutulis fiksuoja labiau jausminę informaciją, o kairysis atsakingas už loginį mąstymą. Dažnai vyras, nors ir išgyvendamas dėl ko nors, nesugeba įvardinti patiriamo jausmo, pavyzdžiui, išgyvendamas stiprų nerimą ar liūdesį, tepasako, kad yra pavargęs ar jam skauda galvą.

 

* Jei bendra sutuoktinių lova stovi prie sienos arba viena lovos pusė yra arčiau durų, kuris iš poros rinksis vietą prie sienos arba toliau nuo durų? 

Vyrai net nesusimąstydami yra įpratę saugoti ir ginti moterį, todėl jie dažniau miega prie krašto. Psichologo Josepho Lernerio tyrimas patvirtina, kad apie 70 procentų vyrų bendroje sutuoktinių lovoje pasirenka lovos pusę arčiau durų.

 

* Degant raudonam šviesoforo signalui vienas šalia kito sankryžoje sustojo du automobiliai. Dar nespėjus persijungti žaliam signalui, vienas iš vairuotojų pajuda iš vietos. 

Moterims automobilis dažniausiai yra tik transporto priemonė, palengvinanti kasdienę buitį. Vyrams automobilis parodo jų autoritetą, valdžią ir galią. Todėl vyras, neretai nesugebantis naudotis dulkių siurbliu, nuvalyti dulkių ar nublizginti veidrodžių namuose, kuo puikiausiai prižiūri savo automobilį. 

„Natūralioji medicina“, 2010 Liepa Nr.7

Psichologė Aistė Garškaitė